Zlatý slovenský hattrick pro DNE

Dynamo Eclot (DNE) vyhrálo Tipsport CS Praha II 2023. Za normálních okolností “jen” další vítězný zářez na naší pažbě, ale tohle bylo vše jen ne normální okolnosti. Museli jsme se totiž vypořádat s naprostou nepřízní osudu, válkou v Izraeli počínaje a finálovým onemocněním in game leadera konče. Všechno jsme ale zvládli a připsali si ve Vodafone PLAYzone Areně první offline vítězství v nové hře Counter-Strike 2.

Už jen přechod na novou verzi populární střílečky znamenal pro týmy před druhou letošní zastávkou série Tipsport CS lehký stres. To ale nebylo nic proti tomu, co jsme prožívali v našem táboře my. Veškerý ten mayhem odstartoval 7. října, jen týden před startem turnaje, když Hamás zaútočil na Izrael a vypukla válka. V Izraeli byl přitom tou dobou náš AWP Guy “Anarkez” Trachtman.

“Pár dní před zahájením akce jsme tak museli řešit, zda Anarkez vůbec do Prahy přiletí. Kvůli raketovým náletům ani nemohl s týmem trénovat a soustředil se hlavně na to, aby byl s celou rodinou v bezpečí. Potřebovali jsme být připraveni na veškeré možnosti, tak jsme kontaktovali Dytora, který naskočil do tréninku a předpokládali jsme, že turnaj odehrajeme s ním. Když se situace v Izraeli nepatrně uklidnila, tak jsme s Anarkezem řešili jeho aktuální stav. Požádal nás, abychom ho na LANku dostali, protože se chtěl zúčastnit za každou cenu,” popisuje situaci týmový manažer Jiří Plevka.

Ten společně s celým naším týmem udělal vše pro to, aby byl náš tým na turnaji v nejsilnějším možném složení: “Nejprve jsme našeho hvězdného hráče, a především kamaráda, chtěli dostat do Prahy o pár dní dříve, aby mohl trénovat s týmem, ale všechny dřívější lety byly zrušeny. Až ve čtvrtek, pouhý jeden den před zahájením akce, se cesta do Prahy rýsovala nadějně, přesto byla plná nejistoty a dlouhého čekání. Nakonec se to ale povedlo a Anarkez nastoupil ve čtvrtek večer do letadla, které přistálo v Praze ze čtvrtka na pátek zhruba hodinu po půlnoci.”

I když byl Anarkez hodně unavený a moc toho nenaspal, tak hlavně díky němu jsme zvládli páteční první zápas na turnaji proti Sampi (2:1) a postoupili do sobotního finále upper bracketu proti Sinners. Těm jsme pak v sobotu v napínavém souboji podlehli po první vyhrané mapě 1:2 a museli v neděli vyhrát dva zápasy, abychom se opět radovali z turnajového vítězství.

Tím však naše problémy končit neměly.

“V sobotu večer po zápase se Sinners jsme řešili zdravotní stav našeho kapitána Fidy, který si stěžoval na bolest hlavy, krku a celkovou únavu. Okamžitě po zápase odcestoval na hotel a my doufali, že mu následující den bude lépe. Bohužel to bylo právě naopak a Filip musel nastoupit v nedělním zápase proti Sampi, i když se necítil vůbec dobře. Naštěstí jsme zápas zvládli hladce, jelikož na druhé mapě jsme jim uštědřili nevídaný debakl 13:0, a bylo jasné, že postoupíme do grandfinále, které se hrálo hodinu po tomto zápase,” popisuje další nečekané problémy Jiří Plevka.

Ale i tentokrát vše na poslední chvíli dopadlo dobře: “Ještě před zápasem se Sampi jsme kontaktovali Dytora, kterému jsme celou situaci vysvětlili a požádali jsme ho, aby co nejrychleji vyrazil z Brna a přijel nahradit již zmiňovaného Filipa na případné grandfinále. Jeho příjezd byl za pět minut dvanáct. Nestačil se ani rozehrát a hned musel naskočit do velmi důležitého zápasu proti Sinners. I přes tyto problémy, jsme ale grandfinále vyhráli a ovládli i letošní druhou zastávku Tipsport CS Praha. Napsali jsme příběh, který se jen tak nevidí. Ale věříme, že i díky tomu je náš tým nyní ještě silnější.”

Grandfinále se Sinners jsme zvládli dokonce jen na dvou mapách a připsali si za poslední dva roky už čtvrté vítězství v MČR sérii. Pokud tak vyhrajeme i letošní Finále Tipsport MČR, získáme díky pátému vítězství z osmi vypsaných turnajů grandslam, se kterým se pojí odměna 3 miliony korun.

A jak viděl grandfinále Adam “NEOFRAG” Zouhar, který v zápase na pozici in game lídra nahradil nemocného Fidu? “Věděl jsem, že ta situace nebyla ideální, a uvědomil jsem si, že tu není nikdo, kdo by mohl zastoupit Filipa s callovanim informací. Před zápasem jsem si snažil vizualizovat některé věci, které bych dokázal callovat a jak bych hru chtěl řídit. Řekl bych, že jsem se s tím popral statečně a kluci mi s tím hodně pomohli. Nakonec jsme Sinners ve finále jednoznačně porazili a já měl po delší době takovou tu dětskou radost.”

“LANku v Praze jsem si celkově moc užil. Fanoušci byli neskuteční a celá atmosféra ve Vodafone PLAYzone Areně byla elektrizující. Vůbec jsem nečekal, že nás přijde podpořit tolik lidí. Chtěl bych jim ještě jednou poděkovat, moc si toho vážíme a věříme, že se společně zase uvidíme v Brně na finále MČR,” dodal k celému turnaji NEOFRAG.

Nejen jeho nyní čekají týdny a týdny zvykání si na novou verzi hry. Jak ji vidí kouč DNE Pavel “replay” Vaněk? “Je to určitě zajímavá hra. Já osobně vítám změnu a myslím si, že najednou je skill gap o hodně menší. Na jednu stranu se mají horší týmy šanci progrindit výše, ale na stranu druhou je hra momentálně velmi random. I proto máme z vítězství sice velkou radost, ale mnohem více vypovídající bude MČR, protože všechny týmy již budou v novém Counter-Striku aklimatizovány. My uděláme všechno proto, aby jsme byli lepší než ostatní a rok uzavřeli výhrou na MČR a ziskem grandslamu.”

“Momentálně nás čeká docela dost online turnajů na HLTV, kde se budeme otrkávat s ostatními týmy v CS2 a zjišťovat, jak věci fungují. Meta se bude velmi rychle vyvíjet, takže pro nás je určitě lepší momentálně grindit na oficiálních zápasech, než trénovat něco, co může být další týden už mimo metu,” dodal k dalšímu programu našeho týmu replay.